EN

Translate:

Calendar

 Orion Chapter #45 meets at 6:30 PM

The following Chapters meet at 7 PM.  

Electa   #2,  Queen Esther  #10,  Pioneer  #11,  Pine Cone  #26,   Lakeside Chapter #60, Mystic #69, Genesta # 73,  Molunkus #75, Machias #83, Jefferson  #89,  Tillikum  #99, Golden Sheaf   #114,  Riverside  #123, Lunar  #126,  Mt. Zircon  #142,  Madonna   #144,  Pythagorean #169, Mountain View #197,  Millwee #198, and  Beacon #202.

All others meet at 7:30 pm


August

August 19 – Electa #2, Bowdoinham 7 pm, Official Visitation with the AGM with root beer floats, in honor of National Root Beer Float Day

Random Act of Kindness Challenge: Bring in some school supplies for the kids at Bowdoin Central and Bowdoinham Community Schools.

August 19 – Arbutus #19, Liberty, 7:30 pm, The Book of Friendship

August 19 – Mountain View #197, Buckfield,7 pm, Honor Past and Present Worthy Matrons and Patrons, program by Christopher Dufour, PP, pot luck supper at 6 pm 

August 19 - Worthy Grand Matron's Special Project (Click HERE)

August 20 – Golden Sheaf #114, New Gloucester, 7 pm, Peridot in Paradise, wear your best Hawaiian attire

August 20 – Almeda #149, Guilford, 7:30 pm, Official Visitation with the GC August 20 – Pondicherry #192, Bridgton, 7:30 pm, ESTARL with Jerri A. Holt, PGM, supper prior to meeting

August 21 – Ivy #16, Warren, Official  Visitation  with  the  AGC,  7:30 pm, Salad Supper 6:15 pm

August 21 – Felicity #195, Bucksport meeting in Orland, 7:30 pm, Past Matron and Past Patron Night with 6:15 ESTARL Supper

August 22 – Riverside #123, Orland, 7 pm, Official Visitation with the AGC , 6 pm supper

August 26 – Orion #45, Calais, 6:30 pm, Stated Meeting

August 26 – Lake View #179, Jefferson, 7:30 pm, Program about Frances Williamson, PM, Summer Salad supper 6:15

August 28 – Jefferson Chapter # 89, Bryant Pond, 7 pm, Stated Meeting, 6 pm supper

August 28 – Beacon #202, Damariscotta, 7 pm, Ben Tufts service dogs August 31 – Machias #83, Machias, Cup of Kindness Grand Family


September

September 3 – Deering #59, Portland, 7:30 pm, Welcome Back

September 3 – Queen Esther #10, Hallowell, 7 pm, Honoring PM and PP

September 3 – Sarah Orne Jewett #176, South Berwick, 7 pm, Annie, “Tomorrow” – Live Happy Program

September 3 – Tuscan #148, Bangor, 7:30 pm, Official Visitation with the WGM 

September 4 – Messalunskit #170, New Sharon, 7:30 pm, Official Visitation with the AGM

September 4 – Mystic #69, Litchfield, 7 pm, School Days by Debra Healy, PM 

September 5 – Keystone #78, Solon, 7:30 pm, Music Night: Honoring Organists 

September 5 – Pythagorean #169, Fryeburg, 7 pm, Honoring a special member 

September 6 – Genesta #73, Bath, 7 pm, Obligation, Landmarks and AC Lecture 

September 6 – Irene #97, Ellsworth, 7:30 pm, “If I Only Had a Brain”---Official Visitation with the AGM

September 6 – Naomi #25, Tenants Harbor, 7:30 pm, Official Visitation with the AGC

September 6 – Primrose #152, Belfast, 7:30 pm, Martha Night, pot luck for Shriners

September 6 – Ruth #14, Springvale, 7: 30 pm, Honoring Chaplains and Marshals

September 9 – Aldworth #39, Milo, 7:30 pm, Official Visitation with the WGM 

September 9 – Marion #63, Gardiner meeting in Litchfield, 7:30 pm, Honoring Sideliners

September 9 – Fireside #103, Clinton, 7:30 pm, Official Visitation with the AGC 

September 9 – Molunkus Valley #95, Sherman, 7 pm, Honoring Life Members, Italian Nite at 6 pm, Ice Cream Sundae’s

September 9 – Pleasant River #159, West Buxton, 7:30 pm, Landmarks and Obligation Night

September 10 – Corner Stone #193, Portland, 7:30 pm, Stated Meeting

September 10 – Elm Vale #105, Harrison, 7:30 pm, refreshments 6:30 pm, Star Points

September 10 – Lakeside #60, Wales, 7 pm, Honoring Grand Officers 2019-2020 Marc and Debbie

September 10 – Machias #83, Machias, 7 pm, Master Mason Night

September 10 – Tillikum #99, Ashland, 7 pm, Pound Auction

September 11 – Grace #93, Rockland, 7:30 pm, Official Visitation with the WGM 

September 11 – Josiah H. Drummond #91, Thorndike, 7:30 pm, Anniversary, refreshments

September 11 – Harbor View #136, Deer Isle, 7 pm, Official Visitation with the GC 

September 11 – Lunar #126, Presque Isle, 7 pm, Official Visitation with the AGM 

September 11 – Minerva #74, Madison, 7 pm, Guest Officers, pot luck dinner at 6 pm

September 12 – Annette #184, Saco, 7:30 pm, Visitation with the AGM, pot  luck supper at 6:30 pm . All are welcome

September 12 – Martha Washington #15, Waterville, 7:30 pm, Alas, My Daughter!, honoring Adah

September 12 – Pine Cone #26, Auburn, 7 pm, Back to our Labors, Official Visitation with the GC

September 12 – Somerset #80, Stratton, 7:30 pm, Stated Meeting

September 13 – Abenaki #116, Readfield, 7:30 pm, honoring Secretaries and Treasurers

September 13 – Rumery #46, Addison, 7:30 pm, Official Visitation with the GC 

September  14  -  Grand  Family  Reception  in  Brewer  (Click  HERE) 

September 16 – Arbutus #19, Liberty, 7:30 pm, Honoring Warders and Sentinels 

September 16 – Electa #2, Bowdoinham 7 pm, Food Pantry night

Random Act of Kindness Challenge: September 6th is National Food Bank Day. Bring in a donation for the Bowdoin and Bowdoinham food pantries.

September 16 – Mountain View #197, Buckfield, 7 pm, Program by Carolyn, PM and Keith Bennett PP, pot luck supper at 6 pm

September 17 – Almeda #149, Guilford, 7:30 pm, Past Matrons and Past Patrons, ESTARL Supper

September 17 – Deering #59, Portland, 7:30 pm, Star and Special Assistant Night, Past and Present

September 17 – Golden Sheaf #114, New Gloucester, 7 pm, Official Visitation with the AGC

September 17 – Madonna #144, West Kennebunk, 7 pm, Official Visitation

September 17 – Pondicherry #192, Bridgton, 7:30 pm, DDGM-Past and Present 

September 18 – Felicity #195, Bucksport meeting in Orland, 7:30 pm, Official Visitation with the AGM, 6:15 pot luck supper

September 18 – Ivy #16, Warren, 7:30 pm, Honor Night

September 19 – Bethlehem #36, Pittsfield, 7 pm, Honoring Secretaries and Treasurers

September 19 – Lily of the Valley #157, Weeks Mills, 7:30 pm, Landmarks and Obligation Night

September 19 – Pioneer #11, Lisbon Falls, 7 pm, ESTARL Supper, OES Trivia, 6 pm

September 20 - Registration deadline for Fall Event (Click HERE)

September 21 - Maine in New Brunswick Exchange (Click HERE)

September 23 – Lake View #179, Jefferson, 7:30 pm, Program about Barbara Hagan

September 23 – Orion #45, Calais, 6:30 pm, Official Visitation with the AGM 

September 24 – Mt. Zircon #142, Mexico, 7 pm, Official Visitation with the WGM 

September 24 – Corner Stone #193, Portland, 7:30 pm, Honoring PM and PP 6:15 ESTARL supper-make your own Italians

September 24 – Millwee #198, Orrington, 7pm, ESTARL Supper at 6 pm and Honor Night

September 25 – Beacon #202, Damariscotta, 7 pm, ALS Clinic

September 25 – Jefferson Chapter # 89, Bryant Pond, 7 pm, Teachers/Apple Night, 6 pm supper

September 26 – Riverside #123, Orland, 7 pm, Memorial Service and Grand Charity Report, 6 pm supper


October

October 1 – Queen Esther #10, Hallowell, 7 pm, Sideliners Night

October 1 – Deering #59, Portland, 7:30 pm, Stated Meeting with pot luck supper at 6:30 pm

October 1 – Tuscan #148, Bangor, 7:30 pm, Crazy Hat Night

October 1 – Sarah Orne Jewett #176, South Berwick, 7 pm, Grease, Halloween costume Party – Sock Hop

October 2 – Messalunskit #170, New Sharon, 7:30 pm, International Headquarters video

October 3 – Keystone #78, Solon, 7:30 pm, Grand Representatives

October 4 – Ruth #14, Springvale, 7: 30 pm, Official Visitation with the AGC October 4 – Naomi #25, Tenants Harbor, 7:30 pm, ESTARL supper, pot luck 

October 4 – Genesta #73, Bath, 7 pm, Honoring Warders and Sentinels, Halloween Dress

October 4 – Irene #97, Ellsworth, 7:30 pm, “The Sound of Music”—P.M., P.P. and 25 Year Member Night

October 4 – Primrose #152, Belfast, 7:30 pm, Friends Night, pot luck for cancer 

October 5 - Fall Event (Click HERE)

October 7 – Mystic #69, Litchfield, 7 pm, Love One Another, honoring Past and present Electas by Paul Nicholas, PM

October 8 – Elm Vale #105, Harrison, 7:30 pm, Official Visitation with the GC, refreshments 6:30 pm

October 8 – Lakeside #60, Wales, 7 pm, Landmarks and Obligations w/ A. Conductress Lecture

October 8 – Machias #83, Machias, 7 pm, Official Visitation with the AGM October 8 – Tillikum #99, Ashland, 7 pm, Pumpkin Contest

October 8 – Elm Vale #105, Harrison, 7:30 pm, Official Visitation with the GC 

October 8 – Corner Stone #193, Portland, 7:30 pm, PAGO night

October 9 – Minerva #74, Madison, 7 pm, Official Visitation with the AGC October 9 – Josiah H. Drummond #91, Thorndike, 7:30 pm, Honor Night, ESTARL

October 9 – Grace #93, Rockland, 7:30 pm, Landmarks and Obligation

October 9 – Lunar #126, Presque Isle, 7 pm, Landmarks, Obligation and Memorial, Pound Auction- Proceeds to Grace Interfaith Food Table (Food Cupboard)

October 9 – Harbor View #136, Deer Isle, 7 pm

October 10 – Martha Washington #15, Waterville, 7:30 pm, Landmarks and Obligation Night

October 10 – Pine Cone #26, Auburn, 7 pm, ESTARL Supper with Pioneer #11 and Lakeside #60, Halloween with the OES Witches

October 10 – Pythagorean #169, Fryeburg, 7 pm, Guest Officers with 6 pm ESTARL supper

October 10 – Annette #184 Saco, 7:30 pm, Guest Officers Night

October 10 – Somerset #80, Stratton, 7:30 pm, ESTARL dinner and Grand Representative Night

October 11 – Abenaki #116, Readfield, 7:30 pm, Honoring Star Points, 6:15 pm ESTARL Supper

October 11 – Rumery #46, Addison, 7:30 pm, Friendship is the Key - Star Point  Night

October 14 –Aldworth #39, Milo, 7:30 pm, Trick-or-Treat, 6:15 pm supper 

October 14 – Marion #63, Gardiner meeting in Litchfield, 7:30 pm, Official Visitation with the AGC

October 14 – Molunkus Valley #95, Sherman, 7 pm, Past Matron and Past Patron Nite, fall dinner at 6 pm

October 14 – Fireside #103, Clinton, 7:30 pm, Halloween

October 14 – Pleasant River #159, West Buxton, 7:30 pm, Rainbow Girls

October 15 - Registration deadline for International Weekend (Click HERE)

October 15 – Deering #59, Portland, 7:30 pm, District 2 Information Night

October 15 – Golden Sheaf #114, New Gloucester, 7 pm, Diamonds in the Rough, Star Point Honor Night

October 15 – Madonna #144, West Kennebunk, 7 pm, Honoring  Life Members,  Halloween

October 15 – Almeda #149, Guilford, 7:30 pm, Apple Festival

October 15 – Pondicherry #192, Bridgton, 7:30 pm, Order of the Eating Sisters with supper prior to the meeting

October 16 – Felicity #195, Bucksport meeting in Orland, 7:30 pm, Past and Present DDGM Night, Charity Supper 6:15 pm

October 16 – Ivy #16, Warren, 7:30 pm, Past Matrons and Past Patrons, ESTARL Supper 6:15 pm

October 17 – Pioneer #11, Lisbon Falls, 7 pm, special program by Rainbow and DeMolay

October 17 – Bethlehem #36, Pittsfield, 7 pm, Honoring District #9 Members, ESTARL Potluck Supper

October 17 – Lily of the Valley #157, Weeks Mills, 7:30 pm, Halloween Surprise 

October 21 – Electa #2, Bowdoinham 7 pm, Honor night for Grand Warder with ESTARL Harvest Supper, Random Act of Kindness Challenge: In honor of Adopt a Shelter Dog Month, bring in an item to donate to the Midcoast Humane Society.

October 21 – Arbutus #19, Liberty, 7:30 pm, I Pledge...Sacred Vow

October 21 – Mountain View #197, Buckfield, Honor Grand Representatives, Program by Charlene Pelletier PM, pot luck supper at 6 pm

October 22 – Mt. Zircon #142, Mexico, 7 pm, Honor Star Point, Grand Star Points invited, ESTARL Supper with Jerri Holt, PGM

October 22 – Corner Stone #193, Portland, 7:30 pm, Stated meeting and pound auction for ESTARL

October 22 – Millwee #198, Orrington, 7:00 pm, Halloween, bring something to Trick-a-treat

October 23 – Jefferson Chapter # 89, Bryant Pond, 7 pm, 6 pm Soup and Bread Night

October 23 – Beacon #202, Damariscotta, 7 pm, History night

October 24 – Riverside #123, Orland, 7 pm, Honoring all teachers, ESTARL Supper 6 pm

October 28 – Orion #45, Calais, 6:30 pm, Stated Meeting

October 28 – Lake View #179, Jefferson, 7:30 pm, ESTARL With a Twist. ESTARL supper 6:15


November

November 1 - International Weekend (Click HERE)

November 1 – Ruth #14, Springvale, 7: 30 pm, ESTARL Supper at 6:30 pm, Honoring Grand Representatives

November 1 – Naomi #25,Tenants Harbor, 7:30 pm, Landmarks and Obligation 

November 1 – Genesta #73, Bath, 7 pm, Organ Donor – Guest Speaker, Brother E. William Rohr, PGP

November 1 – Irene #97, Ellsworth, 7:30 pm, “Oliver”--Stated Meeting with ESTARL Supper at 6:15. Bring Canned or Non-Perishable Foods for local Food Pantry

November 1 – Primrose #152, Belfast, 7:30 pm, Thanksgiving Celebration, turkey dinner for Grand Chapter Charity

November 4 – Mystic #69, Litchfield, 7 pm, Honoring Veterans by Steve and Sally Costello

November 5 – Queen Esther #10, Hallowell, 7 pm, Honoring Veterans, Masons and Kennebec Lodge

November 5 – Deering #59, Portland, 7:30 pm, Past and Present Grand Officers Night

November 5 – Tuscan #148, Bangor, 7:30 pm, Veteran’s Day

November 5 – Sarah Orne Jewett #176, South Berwick, 7 pm, Mary Poppins, “Step in Time” – Landmarks and Obligation

November  6 – Messalunskit #170, New Sharon, 7:30 pm, Honor Veterans

November 7 – Keystone #78, Solon, 7:30 pm, Honoring Masons and Veterans, ESTARL Supper with Minerva Chapter #74

November 7 – Pythagorean #169, Fryeburg, 7 pm, Landmarks and Obligation Night

November 8 – Abenaki #116, Readfield, 7:30 pm, Honoring Warders and Sentinels

November 8 – Rumery #46, Addison, 7:30 pm, Thankful for  our  Veterans

November 11 – Aldworth #39, Milo, 7:30 pm, Red, White, and Blue-berry Festival, 6:15 pm pot luck supper

November 11 – Marion #63, Gardiner meeting in Litchfield, 7:30 pm, ESTARL pot luck at 6:15 pm, teacup auction

November 11 – Molunkus Valley #95, Sherman, 7 pm, Auction with pot luck at 7 pm.

November 11 – Fireside #103, Clinton, 7:30 pm, ESTARL Supper at 6:30 pm 

November 11 – Pleasant River #159, West Buxton, 7:30 pm, Honor Masons- pot luck supper

November 12 – Elm Vale #105, Harrison, 7:30 pm, refreshments 6:30 pm, Looking Back with Gail Butterfield

November 12 – Lakeside #60, Wales, 7 pm, Honoring Our Veterans Bring $$$$ Donations

November 12 – Machias #83, Machias, 7 pm, Honoring Veteran's and their Children

November 12 – Tillikum #99, Ashland, 7 pm, Landmarks and Obligation, honoring 25 and 50 year members

November 12 – Corner Stone #193, Portland, 7:30 pm, Veteran's Day

November 13 – Minerva #74, Madison, 7 pm, Queen Esther Honor Night, supper at 6 pm

November 13 – Josiah H. Drummond #91, Thorndike, 7:30 pm, Veteran’s Night with turkey dinner for the WGM SP

November 13 – Grace #93, Rockland, 7:30 pm, Stated meeting with a Thanksgiving dinner at 6:15 pm

November 13 – Lunar #126, Presque Isle, 7 pm, Honoring Our Troops and Veterans

November 13 – Harbor View #136, Deer Isle, 7 pm

November 14 – Martha Washington #15, Waterville, 7:30 pm, What Wilt Thou? and Veterans Among Us, Honoring Esther and Veterans, Fill a Pack for VA 

November 14 – Pine Cone #26, Auburn, 7 pm, Thanksgiving, Pie Auction, Grand Representative Night

November 14 – Annette #184,  Saco, 7:30 pm, Honoring PAGOs and Present Appointed Grand Officers

November 14 – Somerset #80, Stratton, 7:30 pm, Thanksgiving dinner w/ family invited

November 16 – Queen Esther #10, Hallowell, Grand Family at the Augusta  Masonic Temple

November 18 – Electa #2, Bowdoinham 7 pm, World Kindness Day celebration, Random Act of Kindness Challenge: Your choice, get creative and have fun! 

November 18 – Arbutus #19, Liberty, 7:30 pm, Thanksgiving, pot luck at 6:15 pm 

November 18 – Mountain View #197, Buckfield, 7 pm, Thanksgiving, Program by Nancy Jacobs PM, pot luck supper at 6 pm

November 19 – Deering #59, Portland, 7:30 pm, Stated Meeting

November 19 – Golden Sheaf #114, New Gloucester, 7 pm, Tempting Topaz, Thanksgiving, Pie Auction

November 19 – Madonna #144, West Kennebunk, 7 pm, Honoring Veterans 

November 19 – Almeda #149, Guilford, 7:30 pm, Thanksgiving with Pound Auction

November 19 – Pondicherry #192, Bridgton, 7:30 pm, Honor 25 and 50 year members

November 20 – Ivy #16, Warren, 7:30 pm, Christmas Party, pot luck refreshments 

November 20 – Jefferson Chapter # 89, Bryant Pond, 7 pm, Give Thanks, 6 pm supper

November 20 – Felicity #195, Bucksport meeting in Orland, 7:30 pm, Being thankful, Toys and Dollars for BCC, 6:15 pot luck supper

November 20 – Beacon #202, Damariscotta, 7 pm, Veterans/Wreaths Across America

November 21 – Pioneer #11, Lisbon Falls, 7 pm, Let’s Build a Campfire! Honoring Sister Josie Dupal, Campfire Friend of MWGM

November 21 – Bethlehem #36, Pittsfield, 7 pm, Honoring Veterans

November 21 – Lily of the Valley #157, Weeks Mills, 7:30 pm, Giving Thanks, Harvest Supper at 6:15 pm

November 21 – Riverside #123, Orland, 7 pm, Let us be thankful for all God has given us and thank all our officers for all they do for us in this beautiful Order of the Eastern Star, 6 pm supper

November 25– Orion #45, Calais, 6:30 pm, Stated Meeting

November 25 – Lake View #179, Jefferson, 7:30 pm, Program about Don and Laura Pierce, Pie Auction

November 26 – Mt. Zircon #142, Mexico, 7 pm, Honor the Conductresses, Do you lead or do you follow?

November 26 – Corner Stone #193, Portland, 7:30 pm, Stated meeting and Pie auction for Cancer

November 26 – Millwee #198, Orrington, 7:00 pm, Thanksgiving and Brown Bag Auction to benefit our Christmas project


December

December 2 – Mystic #69, Litchfield, 7 pm, Christmas Program by Lynn Izzi, WM 

December 2 – Felicity #195, Bucksport meeting in Orland, 7:30 pm, Christmas with family and friends, pot luck refreshments and cookie swap after meeting

December 3 – Queen Esther #10, Hallowell, 7 pm, Merry Christmas!

December 3 – Deering #59, Portland, 7:30 pm, The Past Matrons entertain 

December 3 – Tuscan #148, Bangor, 7:30 pm, Celebration of the Season 

December 3 – Sarah Orne Jewett #176, South Berwick, 7 pm, Sound of Music  “My Favorite Things” – Christmas Party with gift exchange (favorite things) 

December 4 – Messalunskit #170, New Sharon, 7:30 pm, Christmas Program 

December 5 – Keystone #78, Solon, 7:30 pm, Christmas Music, pot luck supper, bring donations for the food cupboard

December 5 – Pythagorean #169, Fryeburg, 7 pm, Christmas Quiz--Bring a pencil 

December 6 – Ruth #14, Springvale, 7: 30 pm, It’s Christmas honoring the Star Points

December 6 – Naomi #25, Tenants Harbor, 7:30 pm, Christmas - Christmas Bakery Shoppe

December 6 – Genesta #73, Bath, 7 pm, The Magic in Christmas, Holiday Dress 

December 6 – Irene #97, Ellsworth, 7:30 pm, “It’s A Wonderful Life”—Christmas Meeting—Christmas Gift Exchange and fill Shut-in Baskets

December 9 – Aldworth #39, Milo, 7:30 pm, Merry Christmas, 6 pm Treat and Yankee Swap

December 9 – Marion #63, Gardiner meeting in Litchfield, 7:30 pm, Christmas with Linda Libby, Favorite Christmas Treat

December 9 – Molunkus Valley #95, Sherman, 7 pm, Christmas Party

December 9 – Fireside #103, Clinton, 7:30 pm, Christmas Bingo

December 9 – Pleasant River #159, West Buxton, 7:30 pm, Christmas Party Yankee Swap - red and green

December 10 – Lakeside #60, Wales, 7 pm, Christmas Celebration Pot Luck Supper, Bring Donations for the Food Bank

December 10 – Machias #83, Machias, 7 pm, Christmas Party, pot luck supper and gift exchange

December 10 – Tillikum #99, Ashland, 7 pm, Christmas Party with pot luck desserts 

December 10 – Corner Stone #193, Portland, 7:30 pm, Pot luck supper 6:15 and Christmas gift swap

December 10 – Elm Vale #105, Harrison, 7:30 pm, refreshments 6:30 pm, Christmas Exchange

December 11 – Minerva #74, Madison, 7 pm, Christmas Celebration

December 11 – Grace #93, Rockland, 7:30 pm, Christmas program with 6:30 pm supper

December 11 – Lunar #126, Presque Isle, 7 pm, Christmas time

December 11 – Harbor View #136, Deer Isle, 7 pm

December 12 – Martha Washington #15, Waterville, 7:30 pm, We Come to the East, Star Point Night, Gifts for Women’s Shelter, ESTARL Supper 6 pm

December 12 – Pine Cone #26, Auburn, 7 pm, Merry Christmas and PM and PP Night, Christmas Stockings

December 12 – Annette #184 Saco, 7:30 pm, Merry Christmas w/Yankee Swap

December 12 – Somerset #80, Stratton, 7:30 pm, End of Year Business

December 13 – Abenaki #116, Readfield, 7:30 pm, Honoring Star Family

December 13 – Rumery #46, Addison, 7:30 pm, Memories of Christmas Past 

December 16 – Electa #2, Bowdoinham 7 pm, National Cookie Day celebration, Random Act of Kindness Challenge: Give some cookies to someone you admire with a note telling them why.

December 16 – Arbutus #19, Liberty, 7:30 pm, These Gifts We Bring, pot luck 6:15 pm

December 16 – Mountain View #197, Buckfield, 7 pm, Holiday program by Rheanne Frost P M, Grand Secretary, pot luck supper at 6 pm

December 17 – Deering #59, Portland, 7:30 pm, Christmas Social

December 17 – Golden Sheaf #114, New Gloucester, 7 pm, A Citrine Confection Christmas, Cookie Swap, Bring your favorite Christmas Cookie and share the recipe 

December 17 – Mt. Zircon #142, Mexico, 7 pm, A Night in Mexico

December 17 – Almeda #149, Guilford, 7:30 pm, Christmas pot luck supper with gift exchange

December 17 – Madonna #144, West Kennebunk, 7 pm, Merry Christmas, Yankee Swap

December 17 – Pondicherry #192, Bridgton, 7:30 pm, Merry Christmas

December 17 – Millwee #198, Orrington, 7:00 pm, Christmas-Yankee Swap and fill the Christmas Stockings (get list for scavenger hunt)

December 18 – Ivy #16, Warren, 7:30 pm, Landmarks and Obligation Night 

December 18 – Jefferson Chapter # 89, Bryant Pond, 7 pm, Rightie - Leftie, 6 pm supper

December 18 – Beacon #202, Damariscotta, 7 pm, 6 pm Stew and Chowder Supper - Merry Christmas

December 19 – Pioneer #11, Lisbon Falls, 7 pm, What’s your Favorite Christmas Carol? pot luck supper at 6 pm

December 19, – Bethlehem #36, Pittsfield, 7 pm, Christmas Party, Dinner at Anglers in Newport

December 19 – Lily of the Valley #157, Weeks Mills, 7:30 pm, Christmas Music NIght with Lynn Izzi, WM, Soloist

December 19 – Riverside #123, Orland, 7 pm, Celebrating Christmas with stories of Christmas and Carols. Refreshments following the meeting with a Christmas Auction, collection for Charity, no gift exchange

December 23 – Lake View #179, Jefferson, 7:30 pm, Program about Kinsey Symonds, PM, Christmas attire


January

January 2 – Keystone #78, Solon, 7:30 pm, Landmarks and Obligation Night, New Year’s Celebration

January 3 – Ruth #14, Springvale, 7: 30 pm, Landmarks and Obligation Night

January 3 – Irene #97, Ellsworth, 7:30 pm, “Hamilton”---Landmarks and Obligation Night with Assoc. Conductress Lecture and Charity Information 

January 5 – Irene #97, Ellsworth, 7:30 pm, “Godspell”—Epiphany Sunday 

January 7 – Deering #59, Portland, 7:30 pm, Landmarks and Obligation Night 

January 7 – Tuscan #148, Bangor, 7:30 pm, Honor Station Celebration - Treasurer 

January 8 – Minerva #74, Madison, 7 pm, Landmarks and Obligation Night, pot luck at 6 pm

January 9 – Pine Cone #26, Auburn, 7 pm, Happy New Year, Landmarks and Obligation Night

January 9 – Annette #184 Saco, 7:30 pm, Landmarks and Obligation – Honoring Sideliners, pot luck supper at 6:30 p.m. All are welcome

January 13 – Fireside #103, Clinton, 7:30 pm, Landmarks and Obligation

January 13 – Pleasant River #159, West Buxton, 7:30 pm, What does Star mean to you? - pot luck supper

January 14 – Corner Stone #193, Portland, 7:30 pm, Landmarks and Obligation - white gown

January 15 – Madonna #144, West Kennebunk, 7 pm, Landmarks and Obligation January 16 – Pioneer #11, Lisbon Falls, 7 pm, Happy 200th Birthday Maine 

January 16 – Bethlehem #36, Pittsfield, 7 pm, Landmarks and Obligation

January 21 – Deering #59, Portland, 7:30 pm, Worthy Grand Patron Special Night 

January 28 – Mt. Zircon #142, Mexico, 7 pm, Trivia Night, Do you know that State?

January 28 – Corner Stone #193, Portland, 7:30 pm, Stated meeting


February

February 3 – Mystic #69, Litchfield, 7 pm, Trivia by Susan Curtis, PM 

February 4 – Deering #59, Portland, 7:30 pm, Master Mason Night

February 4 – Tuscan #148, Bangor, 7:30 pm, Landmarks and Obligation 

February 4 – Sarah Orne Jewett #176, South Berwick, 7 pm, Oscar Night, Red Carpet Party with pot luck at 6 pm

February 6 – Keystone #78, Solon, 7:30 pm, Past Grand Matrons and Past Grand Patrons Night, Pie Auction

February 7 – Ruth #14, Springvale, 7: 30 pm, Honoring Substitutes

February 7 – Irene #97, Ellsworth, 7:30 pm, “My Funny Valentine”

February 7 – Primrose #152, Belfast, 7:30 pm, Landmarks and Obligation, pot luck for heart

February 10 – Aldworth #39, Milo, 7:30 pm, Happy Valentine’s Day, 6:15 pm supper

February 10 – Fireside #103, Clinton, 7:30 pm, Valentine’s Day

February 10 – Pleasant River #159, West Buxton, 7:30 pm, Valentine- Rainbow Connection

February 11 – Corner Stone #193, Portland, 7:30 pm, Valentine's Day and 25,50, and Life members

February 12 – Minerva #74, Madison, 7 pm, Love Thy Neighbor Celebration, pot luck supper at 6 pm

February 12 – Josiah H. Drummond #91, Thorndike, 7:30 pm, Landmarks and Obligation, pot luck supper for Autism

February 13 – Martha Washington #15, Waterville, 7:30 pm, Share the Love with the Rainbow Girls, ESTARL Supper at 6 p

February 13 – Pine Cone #26, Auburn, 7 pm, Love is in the air, Star Point Night 

February 13 – Annette #184 Saco, 7:30 pm, Grand Chapter Charities Auction – Decorate in Red

February 14 – Abenaki #116, Readfield, 7:30 pm, Slipper Night

February 14 – Rumery #46, Addison, 7:30 pm, Honoring our Grand Chapter Appointments

February 17 – Electa #2, Bowdoinham 7 pm, National random acts of kindness week celebration with a waffle bar

Random Acts of Kindness Challenge: How many acts of kindness can you share with others this week?

February 18 – Deering #59, Portland, 7:30 pm, DDGM Night , past and present 

February 18 – Golden Sheaf #114, New Gloucester, 7 pm, A Sapphire Snowflake Special

February 19 – Madonna #144, West Kennebunk, 7 pm, Honoring past Matrons and past Patrons, Annual charity Auction

February 20 – Pioneer #11, Lisbon Falls, 7 pm, Honoring Teachers

February 20 – Bethlehem #36, Pittsfield, 7 pm, Hawaiian Night

February 24 – Orion #45, Calais, 6:30 pm, Stated Meeting

February 25 – Mt. Zircon #142, Mexico, 7 pm, Mt. Zircon’s History, Facts you may not have known

February 25 – Corner Stone #193, Portland, 7:30 pm, Stated meeting

February 25 – Millwee #198, Orrington 7:00 pm, Reading of Charities - turn in items from Scavenger Hunt List


March

March 2 – Aldworth #39, Milo, 7:30 pm, Annual Meeting, 6:15 pot luck supper 

March 2 – Mystic #69, Litchfield, 7 pm, Annual meeting with Landmarks and Obligation, pot luck supper

March 3 – Queen Esther #10, Hallowell, 7 pm, Annual Meeting with pot luck supper at 5:45 pm

March 3 – Tuscan #148, Bangor, 7:30 pm, Annual Meeting

March 3 – Sarah Orne Jewett #176, South Berwick, 7 pm, Wizard of OZ, “We’re off to see the Wizard” - Annual Meeting with Landmarks and Obligation, refreshments before the meeting

March 4 – Messalunskit #170, New Sharon, 7:30 pm, Annual Meeting

March 5 – Keystone #78, Solon, 7:30 pm, Annual Meeting pot luck supper

March 5 – Pythagorean #169, Fryeburg, 7 pm, Annual Meeting

March 6 – Ruth #14, Springvale, 7: 30 pm, Annual Meeting with pot luck supper at 6:30 pm

March 6 – Naomi #25, Tenants Harbor, 7:30 pm, Annual Meeting with pot luck supper

March 6 – Genesta #73, Bath, 7 pm, Annual Meeting

March 6 – Irene #97, Ellsworth, 7:30 pm, The Finale—Annual Meeting

March 6 – Primrose #152, Belfast, 7:30 pm, Annual Meeting

March 9 – Marion #63, Gardiner meeting in Litchfield, 7:30 pm, Annual Meeting

March 9 – Molunkus Valley #95, Sherman, 7 pm, Annual Meeting

March 9 – Fireside #103, Clinton, 7:30 pm, Annual Meeting with Pizza at 6:30 pm 

March 9 – Pleasant River #159, West Buxton, 7:30 pm, Annual Meeting- pot luck supper

March 10 - Lakeside #60, Wales, 7 pm, Annual Meeting, pot luck supper

March 10 - Machias #83, Machias, 7 pm, Annual Meeting, pot luck supper 

March 10 - Tillikum #99, Ashland, 7 pm, Annual Meeting, 6 pm pot luck supper

March 10 - Corner Stone #193, Portland, 7:30 pm, Annual Meeting

March 10 – Elm Vale #105, Harrison, 7:30 pm, refreshments 6:30 pm, Annual Meeting

March 11 - Minerva #74, Madison, 7 pm, Annual Meeting, pot luck dinner at 6 pm

March 11 - Josiah H. Drummond #91, Thorndike, 7:30 pm, Annual Meeting, pot luck supper

March 11 - Grace #93, Rockland, 7:30 pm, Annual meeting pot luck supper at 6:30 pm

March 11 - Lunar #126, Presque Isle, 7 pm, Annual Meeting

March 12 - Martha Washington #15, Waterville, 7:30 pm, Annual Meeting, Believest Thou This? Honoring Martha

March 12 – Pine Cone #26, Auburn, 7 pm, Annual Meeting, Pizza Party

March 12 – Annette #184 Saco, 7:30 pm, Annual Meeting/Election of Officers, pot luck Supper at 6:30 pm

March 13 – Rumery #46, Addison, 7:30 pm, Annual Meeting 6:30 pm Pizza Party

March 13 – Abenaki #116, Readfield, 7:30 pm, Annual Meeting with pot luck supper

March 16 – Electa #2, Bowdoinham 7 pm, Annual meeting with Landmarks and Obligation

Random Acts of Kindness Challenge: In honor of Read Across America Day and Dr. Seuss’ Birthday, read to a child.

March 16 – Arbutus #19, Liberty, 7:30 pm, Annual Meeting/Thank you pot luck 6:15 pm

March 16, – Mountain View #197, Buckfield, 7 pm, Annual Meeting, pot luck supper at 6 pm

March 17 – Deering #59, Portland, 7:30 pm, Past Matron and Past Patron’s Night, dinner 6:30 pm

March 17 – Golden Sheaf #114, New Gloucester, 7 pm, Annual Meeting with pot luck at 6 pm

March 17 – Madonna #144, West Kennebunk, 7 pm, Annual Meeting/ Election, pot luck

March 17 – Almeda #149, Guilford, 7:30 pm, Annual Meeting

March 17 – Pondicherry #192, Bridgton, 7:30 pm, Annual Meeting, pizza night 

March 18 – Felicity #195, Bucksport meeting in Orland, 7:30 pm, Annual Meeting, 6:15 pot luck supper

March 18 – Ivy #16, Warren, 7:30 pm, Annual Meeting, pot luck supper 6:15 pm 

March 19 – Pioneer #11, Lisbon Falls, 7 pm, Annual Meeting with pot luck supper at 6 pm

March 19 – Bethlehem #36, Pittsfield, 7 pm, Annual Meeting, pot luck supper   

March 19 – Lily of the Valley #157, Weeks Mills, 7:30 pm, Annual Meeting with pot luck supper at 6:15 pm

March 23 – Lake View #179, Jefferson, 7:30 pm, Annual Meeting

March 24 – Mt. Zircon #142, Mexico, 7 pm, Annual Meeting

March 24 – Corner Stone #193, Portland, 7:30 pm, Farewell to Officers

March 24 – Millwee #198, Orrington 7:00 pm, Annual Meeting

March 25 – Orion #45, Calais, 6:30 pm, Annual Meeting

March 25 – Jefferson Chapter # 89, Bryant Pond, 7 pm, Annual Meeting, 6 pm

March 25 – Beacon #202, Damariscotta, 7 pm, Annual Meeting, pot luck supper, 6 pm

March 28 – Irene #97, Ellsworth, 7:30 pm, Installation of Officers 2020-2021


April

April 7 – Deering #59, Portland, 7:30 pm, Saying Goodbye

April 9 – Martha Washington #15, Waterville, 7:30 pm, Installation of Officers 

April 11 – Deering #59, Portland, 7:30 pm, Installation of Officers for 2020-2021