EN

Translate:

The "Cup of Kindness" Grand Family

General Grand Chapter Committee Appointees

Corley Anne Byras, Credentials and PGM of Maine, GSE

Susan M. Hawes, Public Relations and PGM of Maine

Bernald W. Tufts, Service Dogs and PGP of Maine

Cynthia  J.  Lewis,  Youth  Committee  and  PGM  of  Maine

Josephine Dupal, PM Campfire Friend

Officers Emeritus

Barbara C. Russell, PGM, Grand Secretary Emeritus

Corley Anne Byras, PGM, Grand Secretary Emeritus

Evelyn C. Frye, PGM, Grand Treasurer Emeritus

image17

Worthy Grand Matron

Brenda  L.  Hall

Theme: Fill  the  Bus-  Chapter  Rooms  -with  members,  always  be  Humble  and  Kind,  and  Love  One  Another Colors: coral  peach,  sage  green  and  periwinkle  blue 

Honor Station:   Electa

Flower:  Peach Rose

Emblems:  Chickadee  and  Pine  Cone

Scripture:  "Finally,  all  of  you  should  be  of  one.  Sympathize  with  each  other.  Love  each  other  as  brothers  and  sisters."  1st  Peter  3:8

image18

Worthy Grand Patron

David M. Cole

Honor Station: Chaplain 

Emblems:  School  Bus  and  Smiley  Face

Flower:  Daisy 

Scripture: "For  God  so  loved  the world   that  He  gave  His  only  Son,  that  whoever  believes  in  Him  shall  have  eternal  life."  John  3:16

image19

Associate Grand Matron - Catherine  J.  Wood 

Associate Grand Patron -  Arthur  Dunlap

Grand Secretary - Rheanne E. Frost

                                  P.O. Box 459

                                Peru, ME 04276

Grand Treasurer - Rebecca S. Bibber, PGM

Grand Conductress - Evelyn Cookson

Associate  Grand  Conductress:  Lorena  Fenlason

Grand Sentinel - Russell  Babb 

Grand Chaplain - Calvin  F.  Hall 

Grand Marshal - Jon  Thompson

Grand Organist - Richard A. Farnsworth III, PGP  

Grand Adah - Alice Stinson

Grand Ruth - Judith Levasseur

Grand Esther - Joyce Duross-Ouellette

Grand Martha - Janice Flowers

Grand Electa - Darcy Merrill 

Grand Warder - Mark Gray

image20

District Deputy Grand Matrons

District One     Shirley  Grodan (176) 

District Two     Debora  Caldwell   (19)     

District Three    Linda  Wakem  (157/192)      

District Four     Debbie  Greim  (11/26)    

District Five     Carolyn  Bennett  (197/142)      

District Six     Martha  Ellis  (179/80)  

District Seven   Cynthia "Cindy" Kimball  (63/157)  

District Eight    Catherine Luce, (15) 

District Nine    Kelly  Fitts  (36)    

District Ten     Rebecca Townsend  (202)     

District Eleven     Rebecca  Thompson  (198/93)      

District Twelve     Hazel  Rumney  (152/19/91)   

District Thirteen     Carol Potter  (195/136) 

District Fourteen     Patty  Carter  (97)    

District Fifteen     Lynette Ramsey (83/46)      

District Sixteen     Patricia Bishop (148/198)    

District Seventeen     Nancy J. Black (39)      

District Nineteen     Charlene K.  Buzza (126)

Star Assistants

Elisabeth  "Betty"  Brown

Jolene  D.  Farnsworth

Barbara  G.  Perkins

James  Wakem

Grand Representatives

Alabama  - Alfred McKay 

Alberta - Jane Stinson 

Arizona -  Nancy Berube 

Arkansas -  Barbara  Webber 

Australia - Gail Wood 

Bolivia - Erin  Fitts 

British Columbia  and  Yukon - Pamela  Fournier 

California - Carolyn  Kennard 

Colorado - Anna Bradford 

Connecticut - Marian Sherman 

Delaware - Diane Libby 

Dist. of Columbia - Richard Wark  

Florida - Rachel Nadeau 

Georgia - Collette Lowe 

Idaho - Pegi Quimby

Illinois - Lois Barker 

Indiana -  Elizabeth "Betty" Townsend

Iowa - Susan Ford 

Italy - Joyce Ferguson 

Kansas -  Patricia  Dustin 

Kentucky -  Sheila  Look 

Louisiana - Alma Avery 

Manitoba -  George Stowell

Maryland - Pamela  Toussaint  

Massachusetts - Patricia  Keenan 

Michigan - Kim Pettengill 

Minnesota - Gerald Ouellette 

Mississippi - Jeremy  White 

Missouri - Rebecca  Thompson  

Montana - Rebekah  Boivin 

Nebraska - Brian  Farrington 

Nevada - Peter  Stinson 

New Brunswick -  Lynn  Gagne 

New Hampshire - Elbie Nutter 

New Jersey - Irene Wadleigh 

New Mexico - Emma McFarland 

New York - Linda Eldridge 

North Carolina - Sally Jones  

North Dakota - Daniel Henton 

Nova Scotia/Prince Edward Island - Sheila Buckingham 

Ohio - Heidi Hammerle 

Oklahoma - Lorraine Grondin 

Ontario - Margaret L. Dyer, PGM 

Oregon - Ruth P. Holden 

Pennsylvania - Kelly  Hooper 

Puerto Rico - Kathy Williamson 

Quebec - Phyllis Greim  

Rhode Island - Lynn  Izzi 

Sao Paulo, Brazil - Barbara Fournier 

Saskatchewan -  Pauline  Farrin 

Scotland - Aletha W. Pung 

South Carolina - Heather Clark  

South Dakota - Audrey York 

Tennessee - Colleen  Hunt   

Texas - Michael  Potvin 

Utah - Arlene  White   

Vermont - Darlene Hayden  

Virginia -  Michelle  Cole 

Washington -  Bonnie Lyons

West Virginia - Pamela Smith 

Wisconsin - Lewis "Ross" Fitts 

Wyoming - Lynda Quinn